+0  
 
0
114
1
avatar

A farm stand sells apples, a, for $5 a bucket and peaches, p, for $8 a bucket. The stand earned $155 in revenue last month. The stand sold 5 fewer peach buckets than apple buckets.  How many buckets of each kind was sold?

 Feb 21, 2020
 #1
avatar+18 
0

5 x 15 = 75 

8 x 10 = 80 

 Feb 22, 2020

5 Online Users

avatar
avatar
avatar