+0  
 
0
44
1
avatar

Elsa's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Elsa $5.70 per pound, and type B coffee costs $4.30 per pound. This month's blend used twice as many pounds of type B coffee as type A, for a total cost of $300.30. How many pounds of type A coffee were used?

 Apr 1, 2020
 #1
avatar+1956 
+2

This has an extremely similar question that will help you solve this:

 

https://www.algebra.com/algebra/homework/word/mixtures/Mixture_Word_Problems.faq.question.906125.html

 Apr 1, 2020

21 Online Users

avatar
avatar
avatar