+0  
 
+1
104
2
avatar

Lauren bought 4 pounds of steak at $3.89 per pound, 4 dozen eggs at $1.05 per dozen, 2 gallons of milk at $1.99 each, and three loaves of bread at $1.79 each. Calculate the total cost of these items.

(A) $23.74
(B) $25.13
(C) $29.11
(D) $24.91
(E) $8.72

 Jul 16, 2022
 #1
avatar+99 
+2

its C 29.11

 Jul 19, 2022
 #2
avatar+124676 
+1

4 (3.89) + 4(1.05) + 2(1.99) + 3 (1.79)  =   ????

 

cool cool cool

 Jul 20, 2022

8 Online Users