+0  
 
0
76
1
avatar

A candy bar and a piece of bubble gum together cost 1.50.  The candy bar costs a dollar more than the bubble gum.  How much does the piece of bubble gum cost, in cents?

 May 11, 2023
 #1
avatar
0

 

A candy bar and a piece of bubble gum together cost 1.50.  The candy bar costs a dollar more than the bubble gum.  How much does the piece of bubble gum cost, in cents?   

 

Call the candy bar "C" and the bubble gum "B".  

 

                                                                        C + B  =  1.50  

 

                                                                              B  =  C – 1.00   

 

                                                           C + (C – 1.00)  =  1.50  

 

                                                                   2C – 1.00  =  1.50  

 

                                                                              2C  =  2.50  

 

                                                                                C  =  1.25  

.

 May 11, 2023
edited by Guest  May 11, 2023
edited by Guest  May 11, 2023
edited by Guest  May 11, 2023

2 Online Users

avatar
avatar