+0  
 
0
71
1
avatar

Melvin pays for 4 brownies and 3 cookies. Lily spends twice as much paying for 2 brownies and 16 cookies. A brownie is how many times as expensive as a cookie?

 Jun 30, 2020
 #1
avatar+781 
+1

Let x be the cost of a brownie and y the cost of a cookie. The amount of money Melvin spends is 4x+3y. The amount of money Lily spends is 2x+16y, which is double of 4x+3y(the amount of money Melvin spent). We then form an equation.

 

2(4x+3y)=2x+16y

8x+6y=2x+16y

6x=10y

x=5/3y

 

Therefore a brownie is 5/3 times as expensive as a cookie.

 Jun 30, 2020

26 Online Users