Mr Lee bought some food for a party. 1/4 of the food bought were sausages, 7/20 of the food bought were nuggets and the rest were crabsticks. A piece of sausage cost 3 times as much as a piece of nugget and 4 times as much as a piece of crabstick.
(a) What was the ratio of the total amount Mr Lee spent on the sausage to the total amount spent on the nuggets to the total amount spent on the crabstick?
(b) Mr Lee spent $63 more on buying the sausages than the crabsticks. How much did Mr Lee spend buying all the food?