+0  
 
0
54
2
avatar

A bakery offers a sale price of $2.50 for 3 muffins. What is the price per dozen?

 Jan 24, 2020
 #1
avatar
0

A bakery offers a sale price of $2.50 for 3 muffins. What is the price per dozen?

 

$2.50 / 3 =$0.83 cents per muffin

12 x 0.83 =$10 for a dozen muffins.

 Jan 24, 2020
 #2
avatar
0

 

A bakery offers a sale price of $2.50 for 3 muffins. What is the price per dozen?  

 

Take those 12 muffins (the dozen) and divide them into four groups of three.

 

Each of those groups of three muffins goes for $2.50.

 

So, four groups, times $2.50 per group, makes the total price $10.00

.

 Jan 24, 2020

74 Online Users

avatar
avatar
avatar