+0  
 
+1
34
1
avatar+141 

Urgent pleasee








 

A 300-g package of pepperoni costs $4.29.

a) What is the cost per 100 g?

b) How much would 1 kg cost?

c) How much pepperoni could you buy with $20?

 Oct 7, 2020
 #1
avatar+27695 
+1

Find unit cost

429 / 300 = 1.43 cents per gram

 

100g  *   1.43 c/g  = 143 cents     ( or  $1.43)

 

1000g  *  1.43 c/gm = 1430 cents

 

2000c / 1.43 c/g = 1398.60 g

 Oct 7, 2020

38 Online Users

avatar
avatar