+0  
 
0
31
1
avatar

Mindy purchased 1 pound of fusilli pasta for $3.40 and a 12-ounce package of spaghetti for $2.20. There are 16 ounces in 1 pound. What was the average price per ounce, in cents, for her total purchase?

 Jun 1, 2020
 #1
avatar+89 
+1

$3.20 average per pound, so $0.20 per ounce.

The average price per ounce in cents for her total purchases is 20 cents.

 Jun 1, 2020

13 Online Users

avatar