+0  
 
0
117
1
avatar

Khloe and her children went into a grocery store and she bought $6 worth of apples and bananas. Each apple costs $1.50 and each banana costs $0.30. She bought a total of 8 apples and bananas altogether. Determine the number of apples, 2, and the number of bananas, y, that Khloe bought.

 Mar 6, 2022
 #1
avatar+2437 
+2

Write as system:

 

a = apples

b = bananas

 

1.5a + 0.3b = 6

a+b = 8

1.5a + 1.5b = 12

 

 

1.5a + 1.5b = 12

1.5a + 0.3b =  6

           1.2b =  6

                b = 5

 

Now plug 5 into the second equation and solve for a 

 Mar 6, 2022

17 Online Users

avatar
avatar