+0  
 
0
87
1
avatar

8) Jack is comparing the prices of two different brands of water bottles.

The first brand (A) costs $30 for a case of 24 bottles and the

second brand (B)  costs $39.60 for a case of 36 bottles.

Which brand has the lower unit cost?

 Mar 31, 2021
 #1
avatar+121006 
+2

Unit  cost =   total cost /  total number of  items

 

So

 

30  / 24  =   5 / 4   =  1.25    (dollars)

 

39.60  / 36  =   1.10     (dollars)

 

cool cool cool

 Mar 31, 2021

18 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar