+0  
 
0
153
1
avatar

A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If peanuts cost $4.00 per pound and cashews cost $6.50 per pound, how many pounds of cashews should he use?

 Jul 14, 2020
 #1
avatar+28021 
+1

10 pound mixture

c = cashews               cost   6.50 c

p = peanuts = 10-c     cost =  4.00p(10-c)          summed =  10 (4.75)

 

6.5 c + 4(10-c) = 10 (4.75 )    

                  solve for 'c' the pounds of cashews, then  pounds of peanuts = 10-c

 Jul 14, 2020

14 Online Users