+0  
 
0
55
1
avatar

@cphill please help Write a system of equations to describe the situation below, solve using any method, and fill in the blanks.

A camp counselor for a summer day camp sometimes buys lunch for her campers at a nearby fast food restaurant. On Monday, she purchased 4 hamburger kid meals and 3 chicken nugget kid meals, for a total of $23. On Thursday, she spent $34 on 2 hamburger kid meals and 6 chicken nugget kid meals. How much does each type of meal cost?

Each hamburger meal costs $___, and each chicken nugget meal costs $___. 

 Jan 26, 2021
 #1
avatar+116126 
+1

Let  x be the cost of  the hamburger meal   and  y be the  cost  ofthe  chicken nugget meal

 

We have this system

 

4x + 3y  = 23    (1)

2x + 6y =  34      divide through by 2  ⇒   x + 3y = 17  ⇒    x = 17  - 3y  (2)

 

 

Sub (2) into (1)  for x

 

4 ( 17 - 3y)  + 3y  =  23

 

68  - 12y  + 3y =  23

 

68  - 9y  = 23

 

9y =  68 -23

 

9 y = 45

 

y = 45/9  =  5  (dollars ) = cost of chicken nuggets meal

 

x = 17 - 3(5)  =    17  -15  = 2 (dollars)   = cost of  hamburger meal

 

 

cool cool cool

 Jan 26, 2021

46 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar