+0  
 
0
48
1
avatar

A group of students go to the store to buy school supplies.

If they buy three binders and four notebooks, the bill will be $4.85.    
If they buy three binders and ten notebooks, the bill will be $8.75.

What is the cost of each binder and notebook?

swipe left

 Feb 16, 2021
edited by Guest  Feb 16, 2021
edited by Guest  Feb 16, 2021
edited by Guest  Feb 16, 2021
edited by Guest  Feb 16, 2021
 #1
avatar+268 
0

Let b = cost of one binder, and n = cost of one notebook

 

3b + 10n = 875

3b + 4n = 485

----------------------

6n = 390

  n = 65

 

3b + 4n = 485

3b + 4(65) = 485

3b + 260 = 485

3b = 225

  b = 75

 

Notebooks cost 65 cents and binders cost 75 cents :)

 Feb 16, 2021

71 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar