+0  
 
0
51
2
avatar+7 

Nate spent 1/3 of his money on 6 curry puffs and 13 apple pies.

The cost of 1 apple pie is twice the cost of a curry puff.

He bought more apple pies with 3/4 of the remaining money.

He paid a total of $92.50 for all the apple pies.

How much did Nate pay for 1 apple pie?

 Sep 18, 2021
 #1
avatar+126 
+2

Answer: He payed $2.50 for one apple pie.

 

Solution:

The second line elimates the need for curry puffs. I can just right 1/2 apple pie instead. Or, in the case of the first line, 3 curry puffs.

 

Let m be the original amount of money. Let a be the number of apple pies.

 

m/3 = 16a

m = 48a

 

1/6 of the money he kept.

 

48 * 5/6 = 40

 

3 of the pies were actually curry puffs.

 

40 - 3 = 37

 

92.5 / 37 = 2.50

 Sep 18, 2021
 #2
avatar+282 
0

It was also answered here

 Sep 19, 2021

52 Online Users

avatar