+0  
 
0
123
2
avatar

Ian is buying apples at the farmer’s market.
The apples come in packages of different sizes.
Choose the package that is the best buy.

A.

2 lb for $4.98

B.

5 lb for $12.25

C.

8 lb for $18.80

D.

10 lb for $23.70

 Feb 26, 2021
 #1
avatar+30677 
+1

Unit cost calculations....find out which has the lowes cost per lb

 

A    $  4.98 / 2 lb  =  $ 2.49 / lb

 

Do the same for B  C and D  to see which has the smallest $ / lb

 Feb 26, 2021
 #2
avatar
0

The answer is C.

 Feb 26, 2021

56 Online Users

avatar
avatar