Loading [MathJax]/jax/output/SVG/config.js
 
+0  
 
+1
668
2
avatar

If 5 light bulbs cost 9.00 how much does one light bulb cost 

 Oct 29, 2018
 #1
avatar+37167 
0

$9.00/5bulbs = $1.80 / bulb

 Oct 29, 2018
 #2
avatar+4625 
+2

This is an example of direct proportion, so EP's answer is correct!
 

 Oct 29, 2018

4 Online Users