We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive pseudonymised information about your use of our website. cookie policy and privacy policy.
 
+0  
 
0
285
2
avatar

if 6 pounds of apples cost $9, then how much would 21 pounds of apples cost?

 Jan 6, 2015

Best Answer 

 #2
avatar
+5

it would equal 31.5 because you would times 9 by 21 then divide by 6

 

9*21=189

189/6=31.5

 Jan 6, 2015
 #1
avatar+99659 
+5

Note that each pound costs  $(9/6)  = $1.50

Can you take it from there???

 

 Jan 6, 2015
 #2
avatar
+5
Best Answer

it would equal 31.5 because you would times 9 by 21 then divide by 6

 

9*21=189

189/6=31.5

Guest Jan 6, 2015

10 Online Users