+0  
 
0
273
1
avatar

Jake is going to the store to buy one gallon of milk and 2 loaves of bread. The milk cost $2.98 a gallon. Jake's total was $6.94. How much did each loaf of bread cost?

Guest Aug 18, 2015

Best Answer 

 #1
avatar+1311 
+5

Ok This is easy to do. The total is 6.94 and take away 2.98 that what the milk cost that leave 3.96, and that is what 2 loaf of bread cost. Divide 3.96 by 2 and that is 1.98 and that is what 1 loaf of bread cost.

 

If you do it like algebra it look like this 

2(b) + 1(m) = 6.94

m = 2.98

2(b) + 1(2.98) = 6.94

2b =6.94-2.89 subtract 2.98 from both sides

2b=3.96 divide both sides by 2 

1b=1.98

1b is the same as (b)

Dragonlance  Aug 18, 2015
 #1
avatar+1311 
+5
Best Answer

Ok This is easy to do. The total is 6.94 and take away 2.98 that what the milk cost that leave 3.96, and that is what 2 loaf of bread cost. Divide 3.96 by 2 and that is 1.98 and that is what 1 loaf of bread cost.

 

If you do it like algebra it look like this 

2(b) + 1(m) = 6.94

m = 2.98

2(b) + 1(2.98) = 6.94

2b =6.94-2.89 subtract 2.98 from both sides

2b=3.96 divide both sides by 2 

1b=1.98

1b is the same as (b)

Dragonlance  Aug 18, 2015

12 Online Users

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.