+0  
 
0
105
1
avatar

Joe spent $\$15.75$ on 21 pieces of fruit to make a salad.Bananas cost $\$.50$ each, oranges cost $\$.75$ each, and papayas cost $\$1.25$ each. Joe used twice as many oranges as bananas. How many of each fruit did he buy?

 Feb 18, 2021
 #1
avatar+31013 
+1

b = bananas

o = oranges = 2b

p = 21 - b - 2b  

 

50 b  + 75 (2b) +  1.25 ( 21- b - 2b) = 1575      solve for b = banans   the  oranges = 2b    and papayas = 21-3b 

 Feb 18, 2021

30 Online Users

avatar
avatar