+0  
 
0
83
3
avatar

At her fruit stand, Wendy sells apples for 25 cents each. One day she sold three fourths of her apples and had 33 apples left. How much money did she make on the apples she sold?

 Apr 15, 2021
 #1
avatar+33620 
+1

If  1/4   = 33 apples       then 3/4 = 99

99 apples x 25 cents each = 24 .75 dollars    (edited)       S0rry...i misread the question

 Apr 15, 2021
edited by ElectricPavlov  Apr 15, 2021
 #2
avatar
0

Wait i did not notice that you commented.

 

it was $24.75

 

3/4 x 33 = $24.75

Guest Apr 15, 2021
edited by Guest  Apr 15, 2021
 #3
avatar
0

Well I got it correct btw

Guest Apr 15, 2021

6 Online Users

avatar