+0  
 
0
77
1
avatar

Last month, a 750 g box of cereal was sold at a grocery store for $2.90. However, this month, the cereal manufacturer launched the same cereal in a 580 g box, which is being sold at $2.50. What is the percent change in the unit price?

 Feb 29, 2020
 #1
avatar
0

290 / 750 = 0.38667 cents per gram

250 / 580 =0.4310 cents per gram

 

0.4310 / 0.38667 =1.1147 - 1 x 100 =11.47% increase in unit price.

 Mar 1, 2020

8 Online Users

avatar