+0  
 
0
36
1
avatar

Marissa bought 4 apples for a total of $2.00 along with 6 oranges.  She spent a total of $5.00. Find the price of each orange.

 Apr 8, 2021
edited by Guest  Apr 8, 2021
 #1
avatar+1371 
0

Try to fix the syntax next time. 

4A + 6O = 5

4A = 2

Subtract the two equations. 

6O = 3

O = .5

 

An orange is 50 cents. :))

 

=^._.^=

 Apr 8, 2021

37 Online Users

avatar
avatar