+0  
 
0
48
1
avatar

The cost of 2 bottles of water and 4 apples is $\$5.50$. The cost of 3 bottles ofwater and 5 apples is $\$7.50$. Find the cost of one apple and the cost of one bottle of water

 Mar 1, 2021
 #1
avatar+352 
+1

We can write two equations, and solve for w and a which represent bottles of water and apples respectively.

We have

2w+4a=5.5

3w+5a=7.5

6w+12a=16.5

6w+10a=15

2a=1.5

a=$\boxed{\$0.75}$

2w+3=5.5

2w=2.5

w=$\boxed{\$1.25}$

 Mar 1, 2021

45 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar