+0  
 
0
91
1
avatar

Andy bought 2 flash drives for $10 each. Two days later, the price and increased by 1/4, but he bought two more anyway. What was his total cost for the 4 flash drives?

 May 8, 2022
 #1
avatar
+1

2 x $10 ==$20 - cost before 1/4 increase.

 

$20 x 1.25 ==$25 - cost after 1/4 increase

 

$20 + $25 ==$45.00 - total cost of 4 flash drives.

 May 9, 2022

18 Online Users

avatar
avatar