+0  
 
0
67
1
avatar

Suppose that 12 inches of wire costs 48 cents. At the same rate, how much (in cents ) will 39 inches of wire cost?

 May 24, 2023
 #1
avatar+36919 
+1

Find unit cost per inch 

48 cents / 12 inches =   4 cents/ inch

 

now for 39 inches 

     39 inches * 4 cents/ inch = 156 cents     ( $ 1.56) 

 May 25, 2023

1 Online Users

avatar