+0  
 
0
119
2
avatar

Carla buys 4kg of apples for $10. How much will Ahmed pay for 14kg of apples at the same shop?

 Jun 22, 2021
 #1
avatar+35061 
+2

Find price per kg      ....    then multiply by  kg

 

10 /  4        *        14     = ____________   dollars

 Jun 22, 2021
 #2
avatar+502 
+2

We can solve this with proportions:

 

\(\frac{4}{10}=\frac{14}{x}\)

 

cross multiply: \(4x=10\cdot \:14\)

\(4x=140\)

\(x=35\)

 

35 dollars

 Jun 22, 2021

50 Online Users

avatar
avatar