+0  
 
0
122
1
avatar+199 

A shopkeeper bought a 20 pound box of salt fish which cost $160. He sold the salt fish at $10 a pound. His profit as a percentage of the cost price was 

 Jun 19, 2021

Best Answer 

 #1
avatar+45 
+2

Bought price:

$160 / 20 pounds = $8 / pound

Sold price = $10 / pound

Profit:

( 10 - 8 ) / 8 = 2 / 8 = 2 ∙ 1 / 2 ∙ 4 = 1 / 4 = 0.25

0.25 ∙ 100% = 25 %

 Jun 19, 2021
 #1
avatar+45 
+2
Best Answer

Bought price:

$160 / 20 pounds = $8 / pound

Sold price = $10 / pound

Profit:

( 10 - 8 ) / 8 = 2 / 8 = 2 ∙ 1 / 2 ∙ 4 = 1 / 4 = 0.25

0.25 ∙ 100% = 25 %

swagmastercaillou Jun 19, 2021

35 Online Users

avatar
avatar