+0  
 
0
35
1
avatar

David likes chocolate ice cream. Yesterday he went to the store and bought one and three-fourths gallons of chocolate chip ice cream and two and half gallons of chocolate ice cream. Ice cream costs $3.58 per half-gallon. How much did David pay?

 Apr 17, 2021
 #1
avatar+31646 
+1

( 1 3/4  +  2 1/2 ) gal   x   ( $3.58 x 2) / gal  = .................dollars

 Apr 17, 2021

50 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar