+0  
 
0
30
2
avatar

Joel bought 2 notebooks, 3 pencils, and 6 files for $12.70. The cost of 1 pencil and 2 files is $4. What is the cost of 1 notebook?

 Jun 1, 2021
 #1
avatar+119780 
+1

If  1 pencil  and  2 files =  4

Then  3 pencils  and  6 files   are  three times  4    =   12

 

So....2  notebooks   must  cost    12.70  - 12   =  .70

 

So.....1 notebook   =    .35       (35 cents)

 

cool cool cool

 Jun 1, 2021
 #2
avatar+54 
0

https://web2.0calc.com/questions/using-equations

Soyoxxommm  Jun 1, 2021

37 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar