+0  
 
0
79
1
avatar

Sara went to the bakery to buy cookies for the tea party. The cookies she wanted cost $1.26 per 1/2 dozen, $2.41 per dozen, or $0.25 each. She wants too buy 10 cookies. How much less would it cost to buy 1/2 dozen plus 4 cookies than it would to buy one dozen cookies?

 Apr 17, 2021
 #1
avatar+33710 
+1

1/2 doz   + 4   =

1.26       + 4 * .25   = $ 2.26

 

1 DOZ = $ 2.41          $    2.41 - 2.26 = 15 CENTS LESS TO BUY  1/2 DOZ + 4 COOKIES

 Apr 17, 2021

20 Online Users

avatar
avatar