+0  
 
0
43
3
avatar

Mrs. Smith bought some apples from the market. Each apple cost 50ȼ. If Mrs. Smith spent $6, how many apples did she buy?

 Apr 8, 2021
 #1
avatar+212 
+1

Hey there, Guest!

 

So as we know, each dollar has 100 cents in it.

$6=600 cents

 

600/50=12

 

Therefore, Mrs. Smith bought 12 apples.

 

Hope this helped! :)

( ゚д゚)つ Bye

 Apr 8, 2021
 #2
avatar+31826 
0

600 /  50 c /apple  = 12 a

 Apr 8, 2021
 #3
avatar
0

 

Each apple cost 50ȼ. If Mrs. Smith spent $6, how many apples did she buy?     

 

Since each apple cost 50¢ we know that we can get 2 apples for a dollar. 

So, Mrs. Smith got 2 apples for each of her 6 dollars.  That's 12 apples.  

.

 Apr 8, 2021

22 Online Users

avatar