+0  
 
+1
30
1
avatar+59 

Logan bought 5 pens and 3 markers. Christopher bought 3 pens and 5 markers. Logan spent $0.90 more than Christopher. Find the price difference between 1 pen and 1 marker and state which item was more expensive.

 Apr 20, 2021

Best Answer 

 #1
avatar+31353 
+2

5 p + 3 m   = 90 + 3 p + 5 m

2 p - 2 m = 90

p - m = 45 cents

 

pen costs 45 cents mor than marker

 Apr 20, 2021
 #1
avatar+31353 
+2
Best Answer

5 p + 3 m   = 90 + 3 p + 5 m

2 p - 2 m = 90

p - m = 45 cents

 

pen costs 45 cents mor than marker

ElectricPavlov Apr 20, 2021

18 Online Users