+0  
 
0
87
1
avatar+199 

A sandwich and 4 cheese buns cost $(w + 4).

A sandwich and 2 cheese buns cost $(w + 2).

 

Each cheese bun costs $_______________.

 

A sandwich costs $_______________.

 May 23, 2021
 #1
avatar+315 
+1

S + 4C   =      $ ( w+4 )

S + 2C   =      $ ( w+2 )

 

      2C   = $2

      1C    = $1

      1S   = $ ( w+2 ) - 1 - 1 = w

 

        1 Cheese Bun -> $1

        1 Sandwich -> $w

 May 23, 2021

6 Online Users

avatar