+0  
 
0
109
1
avatar

A school wants to buy a chalkboard that measures 1 meter by 2 meters. The chalkboard costs $68.00 per square meter. How much will the chalkboard cost?
 

 May 6, 2022
 #1
avatar+23200 
0

The area of a rectangle 1 m by 2 m is  2 square meters.

At $68.00 per square meter, the cost is  $68.00 x 2  =  $136.00.

 May 6, 2022

31 Online Users

avatar
avatar