+0  
 
0
149
2
avatar

Tiffany earns $9 per hour babysitting. What is the unit rate?

Guest May 25, 2017
Sort: 

2+0 Answers

 #1
avatar+45 
+2

9 dollars/hour

arifh556  May 25, 2017
 #2
avatar+207 
+3

The unit rate is $9 per hour. If you are having trouble understanding, remember problems usually give hints. Two big example of hints for unit rates are the words "per" and "each." When something is taken away or added "per" hour, minute, second, week, day, etc. that is usually a unit rate.

ChristopherGold  May 25, 2017
edited by ChristopherGold  May 25, 2017

24 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.  See details