+0  
 
0
297
2
avatar

Tiffany earns $9 per hour babysitting. What is the unit rate?

Guest May 25, 2017
 #1
avatar+45 
+2

9 dollars/hour

arifh556  May 25, 2017
 #2
avatar+207 
+3

The unit rate is $9 per hour. If you are having trouble understanding, remember problems usually give hints. Two big example of hints for unit rates are the words "per" and "each." When something is taken away or added "per" hour, minute, second, week, day, etc. that is usually a unit rate.

ChristopherGold  May 25, 2017
edited by ChristopherGold  May 25, 2017

25 Online Users

avatar
avatar
avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.