+0  
 
0
42
1
avatar

Billy is paid 18¢ each time he cleans his room. He needs 45¢ for a snack. About how many times does he need to clean his room to be able to buy the snack?

A. about 9 times

B. about 7 times

C. about 3 times 

 Apr 11, 2021
 #1
avatar+31811 
+1

c   about 3 times          2 times 18 = 36 cents    not enough to buy snack 

                                     3 times 18 =54 cents    more than enough to buy snack

 Apr 11, 2021

18 Online Users

avatar