+0  
 
0
80
1
avatar

Mrs. King purchased pizzas for the children who took part in the Marks Shcool Science Fair. Each pizza cost $8.48. Twenty-two students each ate 3/4 of a pizza, and 11 students each ate 1/2 of a pizza. How much did it cost to buy pizzas for the students?

 Apr 16, 2021
 #1
avatar+121004 
+1

Let's  find  the  total number of pizzas......

 

22(3/4)  +  11(1/2)  =

 

66/4  + 11/2   =

 

66/4  +  22/4  =

 

88 / 4   =

 

22 pzzas  @ $8.48  each =   $186.56

 

 

cool cool cool

 Apr 16, 2021

12 Online Users

avatar
avatar
avatar