+0  
 
0
67
1
avatar

Mrs. Smith purchased pizzas for the children who took part in the Marks School Science Fair. Each pizza cost $6.13. Twenty-two students each ate 3/4 of a pizza, and 11 students each ate 1/2 of a pizza. How much did it cost to buy pizzas for the students?

 Apr 23, 2021
 #1
avatar+507 
0

22x3/4=16 1/2

11x1/2=5 1/2

5 1/2+16 1/2=22

 

22x6.13=$\boxed{\$134.86}$

 Apr 23, 2021

26 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar