+0  
 
0
38
1
avatar

4 pencils cost as much as 3 pens. Leon bought a total of 8 pencils and 4 pens and paid the cashier $50. He received $30 in change. Find the cost of a pencil.

 Apr 15, 2021
 #1
avatar+31646 
+1

He got 30 dollars in change ....so he spent 20 dollars

 

4 p = 3n     given      or   8p = 6n 

 

8 p + 4 n = $ 20      sub in the red equation

6n + 4n = 20

n = 2

 

then     4p = 3n     4p = 6     p = 1 1/2 dollars

 Apr 15, 2021

75 Online Users

avatar
avatar
avatar