+0  
 
0
79
2
avatar

Ms. Hall bought 1/2 of a bushel of zucchini to put on her neighbor's porch. The zucchini cost $23.50 per bushel. She also bought a basket for $8.59 and 2.5 yards of ribbon at $0.88 per yard. Her neighbor was very pleased with the pretty basket of zucchini. How much did Ms.Hall spend?

 Apr 17, 2021
 #1
avatar+33710 
+1

  1/2 bushel      + basket     +      ribbon               

23.50 *  1/2      + 8.59        +    2.5 * .88     = total spent   = $ 22.54

 Apr 17, 2021

17 Online Users

avatar
avatar