+0  
 
0
34
1
avatar

In a Farmer’s market, the price of 2 apples is equal to that of 3 oranges. If a dozen of oranges cost $3, how many apples can be purchased with $18?
 

 Apr 12, 2021
 #1
avatar+118626 
+1

Cost of  a single orange =   $3  /12   =  .25

 

So....3 oranges = 3 * .25 =   .75

 

So...one apple   = .75 / 2  =   37.5  cents

 

So 

 

18 / .375  =   48  apples  can be purchased

 

 

cool cool cool

 Apr 12, 2021

67 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar