+0  
 
0
39
1
avatar

Jim wants to buy some cupcakes. If he buys 4 cupcakes, he will have $5 left. If he buys 10 cupcakes, he will need $4 more. How much does Jim have?

 Apr 15, 2021
 #1
avatar+118586 
+1

Call  the   price  of one cupcake, P

 

So

 

4P  + 5  =   10P -  4       rearrange  as

 

10P  -  4P  =  4 + 5

 

6P    =  9

 

P =  9/6   =    $1.50  = the  cost of one  cupcake

 

His  total money  =   4(1.50)  +  5     =   $11

 

 

cool cool cool

 Apr 15, 2021

20 Online Users

avatar