+0  
 
0
31
1
avatar

A pencil cost $2. A pen cost $4. David paid $20 for 6 such pens and pencils. How many pens did he buy? How many pencils did he buy?

 Apr 16, 2021
 #1
avatar+31646 
+1

p = pen                 cost   4p

n = pencil = 6-p     cost =  2(6-p)          summed = 20

 

4p    +     2(6-p)     = 20

 p = 4       then n = 2

 Apr 16, 2021

91 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar