+0  
 
0
52
1
avatar

Chef Justin was very particular about the ingredients he used in his pizzas. He even ordered the mozzarella directly from Italy. His favorite mozzarella was Mozzarella di Bufala, made in Campania. It costs $9.91 per pound. He used half of a pound of this very special mozzarella on each pizza. If Chef Justin made thirty-six pizzas with the Mozzarella di Bufala, how much would that amount of cheese cost?

 Feb 18, 2022
 #1
avatar+122390 
+1

(1/2) lb per pizza  *  $9.91 / lb  * 36 pizzas  =

 

(1/2) (36) (9.91)   = 

 

18  * 9.91   =

 

$178.38

 

cool cool cool

 Feb 18, 2022

8 Online Users