+0  
 
+1
65
5
avatar

Willy bought 15 pears and Jack bought 18 oranges. They spent the same amount of money. The difference in cost between a pear and an orange was $0.10. How much did Willy spend on the 15 pears?

 Apr 6, 2021
 #1
avatar+485 
0

HINT: Write cost of orange as cost of pear - $0.10$ and set up a system of equations.

 Apr 6, 2021
edited by RiemannIntegralzzz  Apr 6, 2021
 #2
avatar+31353 
+1

15 (r+10) = 18 (r)      r = price of orange

150 = 3r

r = 50       so 18 oranges is   9 dollars   ( the same price as 15 pears)

 Apr 6, 2021
 #3
avatar
0

1 orange + $0.10

(1 orange + $0.10) * 15
= 15 pears + ( 15 * $0.10)
= 15 pears + $1.50

15 pears + $1.50 = 18 oranges (Cost of 15 pears = Cost of 18 oranges)

18 oranges - 15 pears = 3 oranges

3 oranges —> $1.50
1 orange —> $0.50 
1 pear —> $0.50 + $0.10 = $0.60
15 pears —> $0.60 * 15 = $9
Willy spent $9 on the 15 pears.

 Apr 6, 2021
 #5
avatar
0

Ok that seems good

 Apr 6, 2021

11 Online Users