+0  
 
0
122
1
avatar

(b) A machine in a food canning factory produces 250 cans every hour. How many cans would be produced in 25 minutes?

 

(C) If 14 pens cost $5.60, find the cost of 3 pens.

 Jan 20, 2020
 #1
avatar+26007 
+3

Find the rate PER MINUTE

  250 cans/hr   x   1 hr/60min  = 4.1666 can/min

 

4.1666 can/min  x 25 min = 104 cans

 

 

Or use cans per hour....but then you'll need to convert 25 min to hours   25/60 = .4166 hr    etc

 

 

 

 $5.60/14 pen   x 3 pen   =  $1.20        See how things 'cancel out' in these solutions ....if you set them up correctly !  cheeky

 Jan 20, 2020

22 Online Users

avatar
avatar
avatar