We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive pseudonymised information about your use of our website. cookie policy and privacy policy.
 
+0  
 
+1
82
1
avatar

I’m stuck with this question can someone help me please. Thank you. 

 Oct 14, 2019
 #1
avatar+196 
0

The wording of this problem is weird, I'll do what I can.

 

To 150 items at the regular price is 4*150=$600

 

The sale price for the item is .9*4=$3.60

 

*holding cost per unit per day* *thinks*

Does this mean that to hold an item for a day you don't use it it costs $0.30?

If so, holding one item for 2 days before it means paying .30+.30+3.6=$4.20 for the item, and most of the items will be held for far more than 2 days before they are used so the average price per item will be way above $4 and the company should not take advantage of the discount price.

 

Tell me if I interperated this problem incorrectly and I'll try again.

 Oct 19, 2019

36 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar