+0  
 
0
31
1
avatar

Mike went to a football game with his family they bought five boxes of popcorn and three programs and spent $41 Shawns family went to the same game bought three boxes of popcorn and two programs and spent $26 how much does each program cost at the game

 Mar 3, 2020
 #1
avatar+21818 
+1

Given:

5 c + 3 p = 41          c = corn   p = program    and

3 c + 2 p = 26         multiply this equation by - 1.5 to get

-4.5 c -3p = -39         and add to the first eq to get

.5 c = 2  

  c = $ 4

 

 

then use this value of ' c'   , substitute into one of the equations to find  'p'     the program cost  

 Mar 3, 2020

34 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar