+0  
 
+1
61
3
avatar

. For the 8th grade trip, each student is given $19 for food. This covers the cost of 2 meals at x dollars each plus $7 worth of snacks. Write the two-step equation to find how much money the school expects each student will spend per meal.

 Apr 29, 2021
 #1
avatar
0

Please format your question properly

 Apr 29, 2021
 #2
avatar
0

Oops sorry, here you go!

 

For the 8th grade trip, each student is given $19 for food.

This covers the cost of 2 meals at x dollars each plus $7 worth of snacks. Write the two-step equation to find how much money the school expects each student will spend per meal.

Guest Apr 29, 2021
 #3
avatar
0

Thank you for formatting correctly,

 

x is the cost of one meal if I am not mistaken. So, 2x will be the cost of 2 meals. 7 dollars for snacks, and the total is 19. 

 

so:

 

2x + 7 = 19

subtract 7 from both side of the equation

2x = 12

divide 2 from both sides

x = 6

 

Each meal costs 6 dollars

 Apr 29, 2021

23 Online Users

avatar
avatar